“Współpraca zespołowa” stanowi fundament, który nie tylko kształtuje moje codzienne działania, ale również jest kluczowym elementem starannie budowanej kultury organizacji. Wierzę, że siła zespołu przekłada się bezpośrednio na zdolność firmy do osiągania celów i przyczyniania się do naszego wspólnego rozwoju. To przekonanie znajduje odzwierciedlenie nie tylko w relacjach z klientami, ale również w sposobie, w jaki współpracujemy ze sobą na co dzień.

⚖️ Prawo Gilberta

Jednym z kluczowych aspektów współpracy zespołowej jest jasna komunikacja i wyraźne określenie oczekiwań. Istnieje w tym zakresie prosta zasada, nazwana “Prawem Gilberta”, która mówi, że “największym problemem związanym z pracą jest to, że nikt nie mówi ci, co masz robić”. 

Manifest Gilberta Lafayette’a Laws, amerykańskiego polityka i biznesmena z przełomu XIX i XX wieku, oznacza, że w pracy kluczowa jest nie tylko samodzielność, ale również eliminacja barier w komunikacji i współpracy. Brak jasno określonych zadań czy odpowiednio zdefiniowanych obszarów odpowiedzialności mogą prowadzić do dezorientacji, spadku motywacji i efektywności, co negatywnie odbija się na wynikach biznesowych.

🙊Nikt nie mówi, więc nie zapytam

W kontekście Prawa Gilberta, liderzy i menedżerowie firm stają przed wyzwaniem, aby nie tylko wyraźnie komunikować oczekiwania dotyczące pracy, ale także angażować pracowników w dialog.

Aż 86% pracowników i kadry kierowniczej wskazuje brak efektywnej współpracy i komunikacji jako główne przyczyny niepowodzeń w pracy.

Transparentna i otwarta komunikacja umożliwia wszystkim członkom zespołów dostęp do tej samej wiedzy, kontekstu oraz informacji o zadaniach i bieżącej sytuacji firmy. Jednak, gdy komunikacja w firmie jest głównie jednostronna i członkowie zespołów nie wyrażają swoich obaw, potrzeb, ani nie zadają pytań dotyczących pracy, staje się to poważnym wyzwaniem dla kultury organizacyjnej i operacyjności firmy. 

Gdy firma zachęca do dwustronnej komunikacji, ale zespoły z różnych przyczyn się w nią nie angażują, może to prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. Zarówno dla organizacji, jak i samych pracowników. Jeżeli zespoły nie przekazują feedbacku ani nie zadają pytań, firma traci możliwość weryfikacji, czy informacje przez nią przekazywane są zrozumiałe oraz czy są dobrze interpretowane. Brak dwustronnej weryfikacji sprawia, że nawet nieścisłości lub nieporozumienia mogą szybko ewoluować w plotki lub dezinformacje. Dodatkowo członkowie zespołów, którzy nie komunikują się aktywnie, pozbawiają się możliwości wpływania na swoje środowisko pracy.

🙋🏻Nie da się wyciągnąć informacji na siłę, ale zawsze możemy spróbować pytać.

Aby umożliwić zespołom uzyskanie jak największej ilości informacji, a także podzielenie się ze mną feedbackiem, jako CEO, staram się mieć możliwie bliski kontakt ze wszystkimi ludźmi w firmie. 

Każde moje spotkanie kończę upewnieniem się, że wszystkie tematy do rozmowy zostały wyczerpane i ktoś nie chce się czymś ze mną jeszcze podzielić. Zwracam również uwagę na to, by członkowie zespołów nie bali się prosić o pomoc. Gdy zgłaszają taką potrzebę, staram się zapewnić, że moje obietnice nie są jedynie pustymi deklaracjami i dążę do doprowadzenia do końca tematów, w które się angażuję.

💬„Rozmowy o…” w organizacji są podstawą

W Inwedo, jednym z priorytetów jest wspieranie dialogu i zbieranie informacji od zespołów, z naciskiem na komunikację jako kluczowy element naszej kultury.

Aby zmniejszyć bariery wynikające z obaw przed wyrażaniem potrzeb i opinii, wprowadziliśmy w firmie szereg rozmów, które wpisują się w tę strategię bycia miejscem przyjaznym do współpracy. Pozwalają nam one:

  • spojrzeć na współpracę z szerszej perspektywy,
  • skoncentrować się na osobistym rozwoju,
  • wymieniać się opiniami o organizacji.

Wszystkie rozmowy odbywają się cyklicznie i są rozłożone na przestrzeni roku.

Rozmowy o współpracy.

Rozmowy o współpracy są procesem zbierania opinii, mającym na celu:

  • podzielenie się z innymi spostrzeżeniami ze współpracy,
  • dowiedzenie się, jak się z nami współpracuje reszcie zespołu,
  • zastanowienie się nad tym, jak możemy podnieść komfort działań w zespole.

Jest to też przestrzeń dla wyrażenia swojej opinii na temat firmy i tego, jak nam jest w Inwedo.

Rozmowy o rozwoju

Stworzenie ścieżek rozwoju dla członków naszych zespołów to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęliśmy jako organizacja. Stanowią one ramy wyznaczające kierunki rozwoju, umożliwiają rozwijanie kompetencji, zdobywanie nowych ról i awansowanie.  Określają możliwe do osiągnięcia poziomy, funkcje i odznaki, wskazując, jakie kompetencje są potrzebne do awansu na wyższy poziom lub zdobycia odznaki.

Rozmowy o rozwoju skupiają się na tych ścieżkach. To czas, by analizować elementy naszej codziennej pracy, identyfikować nasze mocne strony oraz te aspekty, które wymagają poprawy. Dzięki temu, możemy precyzyjnie określić kierunki i zadania rozwojowe, wspierając zarówno osobisty rozwój, jak i rozwój całej organizacji

Rozmowy o organizacji

Podczas rozmów o organizacji skupiamy się na zbieraniu informacji i dyskusji na temat naszych doświadczeń w firmie. To okres głębokiej refleksji, podczas którego rozważamy, co możemy ulepszyć. Jest to również czas, kiedy zespoły mogą wyrażać swoje obawy lub zadawać pytania.

Dodatkowo, nie czekając na te spotkania, co miesiąc udostępniamy anonimowy formularz dla całej firmy. Pozwala on zgłaszać problemy, wyzwania lub pozytywne aspekty naszej pracy, które warto rozwijać, co umożliwia nam ciągłą poprawę i rozwój organizacji.

Wnioski

Współpraca zespołowa i optymalizacja środowiska pracy są kluczowe dla efektywności pracy poprawnego funkcjonowania zespołów. Oprócz indywidualnego rozwoju, istotne jest także tworzenie i utrzymanie procesów wspierających komunikację i efektywną współpracę.

To dzięki skupieniu na tych aspektach, zdobyliśmy m.in certyfikaty takie jak ISO, Great Place to Work, nagrodę “Firma Przyjazna Rodzinie”, a nasza działalność operacyjna została doceniona w rankingu “FT1000 2024” jako jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie.

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
EcoMavenLożka
EcoMavenLożka

Jako kobieta pracująca w urzędzie, doceniam takie podejście do współpracy i otwartej komunikacji. Tylko osobiście wydaje się to dla mnie wręcz niemożliwe. U nas nikt nie prowadzi takich rozmów. Brakuje nawet jednostronnej komunikacji.Tworzenie takiego środowiska, o którym piszesz,a w którym każdy czuje się słyszany i doceniany jest naprawdę inspirująca

Kamil
Kamil

Godne pochwały jest to, jak u was w firmie podkreśla się znaczenie jasnej komunikacji. Śledzę cię też na LinkedIn i widzę jak dużą wagę do tego przykładasz.

Zielona
Zielona

jestem pod wrażeniem w jaki sposob inwedo łączy troskę o rozwoj osobisty pracownikow z dazeniem do celow biznesowych. zawodowo zajmuje sie zrownowazonym rozwojem i pomagam firmom. moge z doswiadczenia powiedziec, ze takie podejscie jest ogromnie rzadkie

Gab!
Gab!

Prawo Gilberta, prawo Wilsona – świetne się to czytało w sobotnie popołudnie. Dzięki za info z newslettera

DevOpsowiec
DevOpsowiec

Przewodzę i przewodzę zespołowi DevOpsów. Osobiście mam ogromny problem by wyciągnąć od niektórych ludzi jakiekolwiek informacje na temat tego co robimy. Strasznie mi to utrudnia pracę. Potem słyszę od nich ciągłe narzekanie. Ale jak spytam się co mogę zrobić by było lepiej to cisza. Myślę, że nieważne co zrobisz to i tak niektórym nie da się dogodzić i zawsze będą problemy. Niektórzy wybierają jednostronną komunikację, o której piszesz z natury, bo tak jest im prościej i wygodniej. Nie muszą się angażować, a na koniec dnia mogą sobie ponarzekać.

Pobierz moje darmowe publikacje

Przywództwo w czasach AI Minipodręcznik dla liderów o zarządzaniu kryzysem w epoce maszyn generatywnych

Przywództwo w czasach AI

W tym poradniku znajduje się wiele cennych informacji, które mogą pomóc każdemu nowoczesnemu liderowi radzić sobie z kryzysem. Zawarłem w nim także uniwersalne porady opracowane na podstawie wyników badań dotyczących konfliktów toczonych przez ludzkość od czasów starożytnych do teraźniejszości.

Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

Minipodręcznik przedsiębiorcy

Minipodręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w książce możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także
Przywództwo służebne
Read more

Przywództwo służebne. Jak bycie liderem oznacza służenie innym?

Kiedy mówimy, że bycie liderem jest darem służenia innym odwracamy tradycyjne postrzeganie przywództwa jako władzy lub dominacji. Zamiast tego jesteśmy w stanie podkreślić, że polega ono na trosce o innych, na ich wspieraniu i prowadzeniu w sposób, który pozwala im rozwijać się i osiągać cele.
Światowy dzień chorych na Hemofilię
Read more

Każdy z nas ma swoją Hemofilię

Myślę, że każdy z nas ma w życiu swoją własną „hemofilię” – przeszkodę, która wydaje się być nie do pokonania. Ale to, jak reagujemy na to wyzwanie, decyduje o tym, dokąd ostatecznie zmierzamy.