Fundacja Startup Poland wydała bardzo ważny raport dotyczący neutralności internetu. Powstał on w kontekście planowanych zmian w prawie, które, wspierane przez lobby operatorów telekomunikacyjnych, procedowane są zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce.

Nowe dyrektywy mają dotyczyć tzw. big techów, których biznesy praktycznie w całości prowadzone są w Internecie. Pomysł zakłada działania skierowane w ogromne korporacje zza oceanu, które korzystają z infrastruktury budowanej z unijnych pieniędzy. Jednakże zmiany w prawie mogą szybko doprowadzić do bardzo niebezpiecznych precedensów, takich jak narzucenie opłat dla wszystkich korzystających z infrastruktury, oraz uniemożliwić budowanie nowoczesnych i innowacyjnych firm w Unii Europejskiej.

Analiza wydana przez Startup Poland, stara się zwrócić uwagę na ważne kwestie dotyczące cyfrowego ekosystemu UE, wolności słowa, neutralności sieci oraz jej wpływu na startupy i szeroko rozumiany biznes. W raporcie znajdziecie także mój komentarz.

Startup Poland Raport Internet

    Biznes potrzebuje otwartego i wolnego Internetu

    Wprowadzenie zmian w zakresie neutralności Internetu i dopuszczenie do sytuacji, że operatorzy będą mogli decydować o tym co widzimy i do czego mamy dostęp jest ogromnym uderzeniem w fundamentalne wartości otwartego dla wszystkich Internetu. Jest on obecnie podstawowym bastionem wolności słowa, uzyskiwania informacji oraz miejscem do prowadzenia i promocji biznesów.

    Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której firmy i organizacje, posiadające ogromne budżety, będą mogły kupować od dostawcy usług internetowych preferencje dostępu do swoich treści, stracimy przede wszystkim swobodę dostępu do informacji.

    Dodatkowo jeszcze mocniej skomercjalizujemy Internet, zostawimy go w rękach BigTech i wypchniemy z niego mniejszych graczy – np. startupy czy niszowe serwisy. To ograniczy możliwości rozwoju wielu przedsiębiorstw, a także zmniejszy szeroko pojętą innowacyjność.

    Dodatkowo optymizmem nie napawają przewidywania firmy Gartner, która szacuje, że do końca 2025 roku, ponad połowa ludzi na całym świecie będzie objęta komercyjnym lub rządowym programem Internet of Behaviour. IoB łączy w sobie technologię, analitykę danych i psychologię behawioralną. Jest próbą zrozumienia ludzkich zachowań poprzez eksplorację danych.

    Istnieje ogromne ryzyko, że połączenie profilowania użytkowników Internetu oraz ograniczenie swobodnego dostępu do treści wpłynie na nasze zachowania, dostarczane nam informacje (poprzez kreowanie alternatywnej rzeczywistości) i pojawiające się trendy.

    Od zawsze głęboko wierzę, że technologia i startupy mogą zmieniać świat na lepsze. Aby to było możliwe inżynieria i humanistyka muszą żyć ze sobą w symbiozie. Potrzeby, szczęście oraz swobodny rozwój człowieka muszą być jednak stawiane na pierwszym miejscu. Technologia jest dla ludzi. Nie odwrotnie. Nasze miejsce jest w centrum jej funkcjonowania.

    Nie ma wolnego człowieka bez wolnej technologii, a Internet jest jedną z nich.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Zaniepokojona Ania
    Zaniepokojona Ania

    Dlaczego nigdzie o tym nic nie piszą. Jakim cudem media głośno o tym nie mówią 🙁 Jestem coraz bardziej tym przerażona

    Karol
    Karol

    Bardzo dobry i merytoryczny komentarz. Czytałem go wczoraj w angielskiej wersji raportu. Dobrze, że zabierasz głos w tak ważnych sprawach

    Pobierz moje darmowe publikacje

    Zrozumieć Cyberbezpieczeństwo

    Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

    Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

    MVP

    Mini podręcznik przedsiębiorcy

    E‑book, dzięki któremu zaoszczędzisz i dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w Mini Podręczniku Przedsiębiorcy możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

    Zobacz także
    Read more

    Podsumowanie 2022 roku

    Osobiście uważam, że nie można planować przyszłości nie znając przeszłości oraz nie będąc mocno osadzonym w teraźniejszości. Przez to, że żyjemy w szybko zmieniającym się świecie nie tylko trendy i technologie, ale także ludzie, historie oraz uczucia przychodzą i odchodzą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ważne jest upewnienie się, że poświęcamy trochę czasu na ocenę naszej obecnej sytuacji. Spojrzenie na dane o nas samych, poddanie ich analizie i wyciągnięcie wniosków pozwala nam nie tylko na spojrzenie wstecz, ale przede wszystkim na możliwość spojrzenia w przyszłość oraz określenie drogi jaką chcemy podążać.
    Twórzmy coraz lepsze i bardziej przyjazne środowisko (współ)pracy.
    Read more

    Twórzmy coraz lepsze i bardziej przyjazne środowisko (współ)pracy.

    W Inwedo mamy zwyczaj wyznaczania sobie celów miesięcznych. Każda osoba, która pełni rolę w organizacji, na początku nowego miesiąca określa cel lub cele, które chciałaby zrealizować. Najczęściej są to cele strategiczne, związane z rozwojem zespołów lub firmy. W następnym miesiącu podsumowuje swoje działania, dzieli się tym, co udało się lub czego nie udało się zrealizować oraz definiuje nad czym będzie pracować w nadchodzącej przyszłości. Zasada ta dotyczy także zarządu. Działa to bardzo mobilizująco i pozwala nam trzymać lub zwinnie zmieniać obrany kurs. Wprowadza do organizacji transparencję, większą synchronizację i pozwala wzmocnić poczucie bezpieczeństwa.
    Read more

    Działajmy w zgodzie z samym sobą

    Zwróciłem wczoraj szczególną uwagę na okładkę książki (nie chodzi mi o jej zawartość) – „Mądrzej, szybciej, lepiej”, którą…