Fundacja Startup Poland wydała bardzo ważny raport dotyczący neutralności internetu. Powstał on w kontekście planowanych zmian w prawie, które, wspierane przez lobby operatorów telekomunikacyjnych, procedowane są zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce.

Nowe dyrektywy mają dotyczyć tzw. big techów, których biznesy praktycznie w całości prowadzone są w Internecie. Pomysł zakłada działania skierowane w ogromne korporacje zza oceanu, które korzystają z infrastruktury budowanej z unijnych pieniędzy. Jednakże zmiany w prawie mogą szybko doprowadzić do bardzo niebezpiecznych precedensów, takich jak narzucenie opłat dla wszystkich korzystających z infrastruktury, oraz uniemożliwić budowanie nowoczesnych i innowacyjnych firm w Unii Europejskiej.

Analiza wydana przez Startup Poland, stara się zwrócić uwagę na ważne kwestie dotyczące cyfrowego ekosystemu UE, wolności słowa, neutralności sieci oraz jej wpływu na startupy i szeroko rozumiany biznes. W raporcie znajdziecie także mój komentarz.

Startup Poland Raport Internet

  Biznes potrzebuje otwartego i wolnego Internetu

  Wprowadzenie zmian w zakresie neutralności Internetu i dopuszczenie do sytuacji, że operatorzy będą mogli decydować o tym co widzimy i do czego mamy dostęp jest ogromnym uderzeniem w fundamentalne wartości otwartego dla wszystkich Internetu. Jest on obecnie podstawowym bastionem wolności słowa, uzyskiwania informacji oraz miejscem do prowadzenia i promocji biznesów.

  Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której firmy i organizacje, posiadające ogromne budżety, będą mogły kupować od dostawcy usług internetowych preferencje dostępu do swoich treści, stracimy przede wszystkim swobodę dostępu do informacji.

  Dodatkowo jeszcze mocniej skomercjalizujemy Internet, zostawimy go w rękach BigTech i wypchniemy z niego mniejszych graczy – np. startupy czy niszowe serwisy. To ograniczy możliwości rozwoju wielu przedsiębiorstw, a także zmniejszy szeroko pojętą innowacyjność.

  Dodatkowo optymizmem nie napawają przewidywania firmy Gartner, która szacuje, że do końca 2025 roku, ponad połowa ludzi na całym świecie będzie objęta komercyjnym lub rządowym programem Internet of Behaviour. IoB łączy w sobie technologię, analitykę danych i psychologię behawioralną. Jest próbą zrozumienia ludzkich zachowań poprzez eksplorację danych.

  Istnieje ogromne ryzyko, że połączenie profilowania użytkowników Internetu oraz ograniczenie swobodnego dostępu do treści wpłynie na nasze zachowania, dostarczane nam informacje (poprzez kreowanie alternatywnej rzeczywistości) i pojawiające się trendy.

  Od zawsze głęboko wierzę, że technologia i startupy mogą zmieniać świat na lepsze. Aby to było możliwe inżynieria i humanistyka muszą żyć ze sobą w symbiozie. Potrzeby, szczęście oraz swobodny rozwój człowieka muszą być jednak stawiane na pierwszym miejscu. Technologia jest dla ludzi. Nie odwrotnie. Nasze miejsce jest w centrum jej funkcjonowania.

  Nie ma wolnego człowieka bez wolnej technologii, a Internet jest jedną z nich.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zaniepokojona Ania
  Zaniepokojona Ania

  Dlaczego nigdzie o tym nic nie piszą. Jakim cudem media głośno o tym nie mówią 🙁 Jestem coraz bardziej tym przerażona

  Karol
  Karol

  Bardzo dobry i merytoryczny komentarz. Czytałem go wczoraj w angielskiej wersji raportu. Dobrze, że zabierasz głos w tak ważnych sprawach

  Pobierz moje darmowe publikacje

  Przywództwo w czasach AI Minipodręcznik dla liderów o zarządzaniu kryzysem w epoce maszyn generatywnych

  Przywództwo w czasach AI

  W tym poradniku znajduje się wiele cennych informacji, które mogą pomóc każdemu nowoczesnemu liderowi radzić sobie z kryzysem. Zawarłem w nim także uniwersalne porady opracowane na podstawie wyników badań dotyczących konfliktów toczonych przez ludzkość od czasów starożytnych do teraźniejszości.

  Cyberbezpieczeństwo

  Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

  Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

  Minipodręcznik przedsiębiorcy

  Minipodręcznik przedsiębiorcy

  E‑book, dzięki któremu dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w książce możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

  Zobacz także
  Światowy dzień chorych na Hemofilię
  Read more

  Każdy z nas ma swoją Hemofilię

  Myślę, że każdy z nas ma w życiu swoją własną „hemofilię” – przeszkodę, która wydaje się być nie do pokonania. Ale to, jak reagujemy na to wyzwanie, decyduje o tym, dokąd ostatecznie zmierzamy.