Zrozumieć cyberbezpieczeństwo
Dane, raporty i analizy
Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów. Nie wszystkie oczywiście okazują się skuteczne.
E-book pełen danych o cyberbezpieczeństwie
W książce znajdują się raporty oraz przykłady włamań i wycieków danych z ostatnich lat, które pokazują, że do ataku może dojść nawet tam, gdzie zupełnie się tego nie spodziewamy. Chwila nieuwagi może prowadzić do nieodwracalnych zmian, utraty pieniędzy, reputacji, pracy czy skutkować nawet wielomilionowymi pozwami.
Przedsiębiorstwa, organizacje, startupy, instytucje publiczne i osoby prywatne muszą opracować kompleksowe strategie bezpieczeństwa i skutecznie je wdrożyć, aby nie ponosić druzgocących strat w wyniku cyberataków. Zwiększanie świadomości zagrożeń jest jedną z dróg, jakie powinniśmy obrać.
W środku znajdziesz m.in.:
Czym są cyberataki i jak często do nich dochodzi.
Najpopularniejsze formy cyberataków oraz dane na ich temat.
Dane z dziesiątek raportów zebrane w jednym miejscu.
Wybrane ataki cybernetyczne na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
Trendy związane z cyberbezpieczeństwem.
Jaką cenę przychodzi nam płacić za ataki w cyberprzestrzeni.
Dowiedz się czym jest cyberbezpieczeństwo
Siadając do tej publikacji, postawiłem przed sobą cel, aby w prosty sposób przedstawić dane, raporty i założenia związane z cyberbezpieczeństwem. Chciałem, aby pozycja ta przyczyniła się do realnej zmiany naszego nastawienia do cyberzagrożeń. Jest dostępna zupełnie za darmo, bez żadnych restrykcji i bez konieczności zapisywania się na newsletter.
Poznaj najciekawsze historie ataków cybernetycznych
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym nasza praca oraz życie prywatne stają się coraz lepsze i łatwiejsze. Możemy dziś snuć opowieści o tym, jak technologia pomaga ludziom rozwijać się. Niestety, jak na większość dobrych historii przystało, również w tej pojawić się muszą czarne charaktery, które będą starały się wykorzystać rzeczy dobre, by obrócić je przeciwko ludzkości. Nowoczesne technologie pozwalają coraz lepiej zabezpieczać się przed włamaniami, jednak słabym ogniwem pozostanie podatność organizacji na działania socjotechniczne i luki w projektowanym oprogramowaniu.
Dlaczego za darmo?
Po prostu lubię dzielić się wiedzą. Natomiast jeżeli chcesz zrobić coś dobrego i spodobają Ci się treści w tej publikacji oraz zobaczysz w nich wartość, wpłać proszę dowolną sumę pieniędzy (w celach charytatywnych) na konto Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię lub przekaż 1% podatku.
Wszystkie fundusze zostaną przeznaczone na działalność statutową stowarzyszenia, m.in: pomoc osobom chorym na hemofilię (to ciężka i rzadka choroba związana z krzepliwością krwi, na którą zapada 1 na 10 000 urodzonych dzieci), organizowanie obozów i wyjazdów rehabilitacyjnych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego do szpitali, organizowanie warsztatów dla chorych, wydawanie publikacji na temat hemofilii i innych skaz krwotocznych. Dane znajdziesz poniżej. Dziękuję.
Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię
KRS: 0000169422
ul. I. Gandhi 14
02-776 Warszawa
Numer konta: 06 2030 0045 1110 0000 0245 3030
Zaprenumeruj newsletter i otrzymaj drugi e-book w prezencie
Jeżeli uznasz, że chcesz raz kilka tygodni dostać ode mnie wiadomość o nowych artykułach na blogu, to będzie mi ogromnie miło gdy zapiszesz się na mój newsletter. W zamian otrzymasz w prezencie moją pierwszą publikację pt. “Mini Podręcznik Przedsiębiorcy“.
Daj proszę znać co sądzisz o publikacji. Chętnie dowiem się jakie jest Twoje zdanie. Każdy głos jest ważny. Dziękuję! 🙋
Niesamowita wiadomość! Ostatnio u nas w firmie sporo rozmawialiśmy o tym jak podnieść nasze bezpieczeństwo. Nie mogłam przekonać nikogo, że to ważne. Nie czytałam jeszcze całości, ale jak zobaczyłam ile tam jest danych to przecierałam oczy ze zdumienia. Szczególnie martwiące są te ataki od 2020 roku, które opisałeś. Będę bogatsza w wiedzę i argumenty. Dziękuję.
Dziękuję, gdybyś miała jakieś pytania chętnie odpowiem. Kontakt do mnie znajdziesz w prawym górnym rogu pod przyciskiem “napisz do mnie”
Ja na pewno się odezwę jeżeli można 🙂
U mnie jest podobnie. Pracuję w hotelu i już raz zdarzyło się, że prawie doszłoby do wycieku danych naszych klientów. Całe szczęście mieliśmy stary komputer i ten się zawiesił 😀 Mimo tego nadal z dużą niechęcią i powagą traktuje się te tematy
Jakiś czas temu pisałem także artykuł o prywatności i bezpieczeństwie w Internecie. Możesz go znaleźć tutaj: https://trojanczyk.pl/bezpieczenstwo-i-prywatnosc-w-internecie/
Być może będzie dla Ciebie/Was przydatny
Super. dziękuję serdecznie!
Jako osoba z niepełnosprawnościami jestem pod ogromnym wrażeniem, za to, że postanowiłeś podzielić się publikacją za darmo. Dla mnie osobiście takie lektury poszerzają moją wiedzę i dzięki nim staję się mam nadzieję bardziej atrakcyjny dla pracodawcy.
Polecam się 💙
Także dołączam się do podziękowań
Także to podziwiam. Niesamowita postawa
Dziękuję ślicznie
Wspaniała inicjatywa z tym wsparciem chorych osób. Brawo Panie Adamie!
Dziękuję!
Jeżeli ta książka jest taka jak wszystkie Twoje artykuły to w ciemno mogę dać 10/10.
Nie miałem pojecia ze Polska wydala wlasny raport dotyczacy cyberbezpieczenstwa. Bardzo ciekawe
Warto przeczytać. Może szata graficzna nie powala, ale można w nim znaleźć dużo ciekawych danych
Dzięki za polecenie. Rzucę też okiem z ciekawości
Jest niesamowita, dziękuję. Napisałam komentarz w innym wątku
sluchalem twoich wypowiedzi w podcascie fundamenty organizacji. niesamowite nagranie. robi wrazenie sposob w jaki mowiliscie o ludziach. tak tutaj trafilem. ksiazke dostalem w newsletterze i spedzilem nad nia polowe dnia. bardzo dobrze sie to czyta
Dziękuję. To nagranie w podcaście jest bliskie mojemu sercu bo skupia się na ludziach, a oni (my) są zawsze najważniejsi.
Cieszę się bardzo, że pozycja przypadła do gustu. Gdyby pojawiły się jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem.
Ogromna ilość danych! Niesamowicie lubię to w Twoich artykułach. Nie zawiodłem się
Polecam się i dziękuję!
Przekazałem to u nas do całej firmy. Bardzo dobra lektura!
Dziękuję! W razie pytań polecam się.
Pobrałem, przeczytałem i wysłałem dla dzieciaków u mnie w szkole. Wiem, że może tam jest dużo biznesowego języka, ale fajnie, żeby mieli okazję zapoznać się tymi zagadnieniami. Dziękuję i podziwiam
Dziękuję! W razie pytań polecam się.
Świetna pozycja. Trafiłem tutaj z Zaufanej Trzeciej strony z ich newslettera. Naprawdę chylę czoła za ogrom pracy
Bardzo się cieszę i dziękuję!
Już zabieram się do czytania!
Daj proszę znać co sądzisz
Ale piękne grafiki. Ciekaw jestem jak wygląda sama treść książki. Będzie czytane, wieczorem odpalam czytnik. Twoja ostatnia książka o tworzeniu MVP bardzo mi pomogła.
Dzięki!
Bardzo dziękuję!
Dziękuję Ci za tą pozycję! Robi wrażenie
Dziękuję!
Poprzednia książka była bardzo pomocna. Już się nie mogę doczekać aż przeczytam i tą
Dziękuję, podziel się proszę swoją opinią gdy tylko skończysz.
Ale w tej książce jest dużo danych!
Dziękuję, mam nadzieję, że będą pomocne.
Skąd czerpiesz inspiracje do pisania książek i artykułów?
To różnie. Czasem jest to temat, w którym się dobrze czuję ze względu na doświadczenie jakie w nim posiadam. Innym razem jest to temat, który dopiero poznaję (albo z ciekawości albo z biznesowej potrzeby) i gdy uda mi się w niego wejść wystarczająco głęboko dzielę się swoją wiedzą i przemyśleniami.
Bardzo lubię wszelkiej maści raporty oraz dane i to głównie one są dla mnie źródłem inspiracji, pod warunkiem, że są to dane rzetelne i sprawdzone.
Chyba nie zadawałem sobie sprawy z tego jak wiele niebezpieczeństw czeka na nas każdego dnia w internecie. Piszesz o tym, że tylko kilka procent ludzi potrafi rozpoznać wiadomość phisingową. Zastanawiam się czy ja sam potrafiłbym ją rozpoznać, chociaż uważam, że jestem bardzo uważny.
Absolutną podstawą jest zwracanie uwagi nie tylko na zawartość wiadomości, ale także na adres e-mail/nadawcę wiadomości. Warto też “podejrzeć” link, do którego prowadzą przyciski, zanim w nie klikniemy.
Pisałam o tym w innym komentarzu. U nas w firmie nie rozpoznaliśmy. Wyglądało jak zwykła wiadomość od dostawcy naszego oprogramowania. Całe szczęście przeglądarka się zawiesiła i połączenie zostało przerwane
Ja mam podobnie
Nie znałem też pierwszej książki. Chętnie przeczytam obie
Dziękuję, będę czekał na opinię, a gdybym mógł w czymś pomóc daj proszę znać.
Godna pochwały inicjatywa z tymi wpłatami dla osób chorych. Podziwiam
To samo chciałem napisać. Kiedyś w jakieś społeczności spotkałem się z opinią wyśmiewającą ludzi, którzy oddają swoją pracę lub projekty za darmo. tam chodziło akurat o open-source. Uważam, że to właśnie godne pochwały, że ktoś odważa się na taki krok
Bardzo dziękuję, to miłe co piszesz.
Panie Adamie, spędziłam całe popołudnie na czytaniu Pana książki. Jest naprawdę dobra. Nie byłam zupełnie świadoma skali tych zagrożeń i tego, że są tak popularne. To naprawdę niesamowicie. W niektórych momentach, szczególnie gdy czytałam te opisy ataków czułam się jakbym czytała dobry kryminał. Szkoda, że nie wiemy jak toczyły się dalej losy niektórych danych i osób, którym te dane skradziono. Nawet próbowałam sama dokopać się do informacji co działo się kilka miesięcy później, ale ich nie ma. Dziękuję za tą książkę. Chylę czoła, niesamowita praca.
Bardzo dziękuję za te słowa uznania. Niezmiernie jest mi miło z tego powodu. Też próbowałem odkryć losy ludzi i organizacji, które zostały dotknięte cyberatakami, ale niestety bezskutecznie. Nie było możliwe znalezienie informacji na ten temat.
Może Pan Adam powinien kiedyś napisać nam coś prozą – właśnie taki kryminał technologiczny?
Kto wie, nie zamykam się na nic 🙂
Gratulacje 👏 Merytorycznie, treściwie i pięknie wydana!
Dziękuję Dominik! Bardzo mi miło, że przypadła Ci do gustu 🙂
Poszedł przelew na stowarzyszenie! Bardzo dobra książka swoją drogą
Bardzo, bardzo dziękuję!
Wczoraj miała wrażenie, że otworzę lodówkę i tam też zobaczę informację o książce.
Otwieram dziś Mam Startup, a tam co? Twoja książka na głównej. No i musiałam ją pobrać
Dziękuję! 🙂
Szacunek , za syntetyczne ujęcie tematu i jasność przekazu . Chciałbym opublikować linki w mediach społecznościowych dla znajomych , mam nadzieję że nie masz nic przeciwko ?
Bardzo dziękuję! Absolutnie nie mam nic przeciwko, będzie mi bardzo miło 🙂
W połączeniu z Twoim artykułem dotyczącym bezpieczeństwa i prywatności w internecie to naprawdę bardzo dobre źródło wiedzy dla każdego
Dziękuję!
Szkoda , że nie ma formatu epub na czytniki. Ale inicjatywa naprawdę wspaniała 🙂
Dziękuję serdecznie! Postaram się takową zrobić