Zaufanie jest niewidzialnym spoiwem, które łączy ludzi i pozwala im wspólnie osiągać więcej, niż mogliby indywidualnie. Jego budowanie to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień. Jest to długotrwałe działanie, wymagające cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania.
Zaufanie to bardzo ważny, a jednak rzadko poruszany i niedoceniany aspekt współpracy zespołowej. Dlatego postanowiłem poświęcić mu należytą uwagę.
Zanurkowałem w dziesiątki badań, raportów, wykładów oraz materiałów i zebrałem je w jedną całość. Nie znajdziesz lepiej skondensowanej dawki wiedzy poświęconej szerokorozumianemu zaufaniu w Twoim zespole.
Zebrałem najnowsze dane (2024) na temat przywództwa i kultury organizacji i zestawiłem je z tragicznymi wydarzeniami (2003) – dotyczącymi katastrofy promu kosmicznego Columbia.
Zapragnąłem sprawdzić, jak dzisiejsi liderzy oraz nowoczesna kultura firm mają się do tego, z czym ponad 20 lat temu mierzyła się NASA.
W miarę zagłębiania szczegółów tej tragedii i zestawieniu ich z najnowszymi danymi stanie się dla Ciebie jasne, że katastrofa Columbii to nie tylko opowieść o błędach technicznych, ale przede wszystkim o ludzkich decyzjach, komunikacji i kulturze organizacyjnej. To właśnie te elementy miały kluczowy wpływ na przebieg wydarzeń, a ich brak lub erozja mogą doprowadzić do podobnych sytuacji w każdej organizacji.
W relacjach z innymi ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy są najbliżsi, często napotykamy sytuacje, gdy ich słowa wydają się krzywdzące. Szczerość, postrzegana jako niesprawiedliwa i surowa, może być trudna do przyjęcia, przez co jest automatycznie odrzucana. Jednak tylko osoby, które dobrze znają drugiego człowieka i którym zależy na jego dobru, potrafią przekazać trudne do usłyszenia, ale niezbędne dla jego rozwoju uwagi. Oczywiście, pod warunkiem, że robią to z zachowaniem empatii, szacunku, poszanowania i szczerości.
Stworzyłem framework do rozwiązywania problemów. Następnie nakarmiłem nim sztuczną inteligencję by sprawdzić, czy da się z niego w prosty sposób korzystać. Wyniki analizy, a także opis całego narzędzia zawarłem w artykule. Opowiadam w nim także o tym, jak odnaleźć to, co jest naprawdę kluczowe do zażegnania kłopotów. Opisuję także jak poznać prawdziwą przyczynę problemu, zwłaszcza gdy jest ona dla nas niewidoczna.
W poprzednim artykule przybliżyłem temat priorytetyzacji. Zacząłem od niego, ponieważ zarządzanie kolejnością wykonywania przez nas działań i wysuwanie na…
Ustalanie priorytetów w pracy i w życiu osobistym jest niezbędne, abyśmy byli w stanie osiągać wyznaczone cele, zwłaszcza w miejscu…
Według pracy „Developing soft skills and critical thinking” opublikowanej w The European Proceedings of Social and Behavioural Sciences: „krytyczny myśliciel jest w stanie oddzielić fakty od fikcji, uczciwość od kłamstw, dokładność od nieścisłości”.
Praca wykonywana przez programistów to dużo więcej niż tylko „klepanie kodu”. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo trudne i złożone jest tworzenie aplikacji oraz jak wiele różnych czynników wpływa na powodzenie projektu. Każdy tworzony przez profesjonalnych deweloperów kawałek kodu to ogromna odpowiedzialność.
Branża gier (gamingowa) to ogromny i dobrze działający biznes. Globalny rynek gier został wyceniony na kwotę 173,70 mld…
Nowoczesne technologie w medycynie Mam nawyk czytania wszystkiego co wpadnie mi w ręce. Wachlarz informacji (napędza mnie wewnętrzna…
Czy chciałbyś, aby Twoi znajomi wiedzieli, o czym w danym momencie mówisz, gdzie jesteś, co robisz, czego szukasz, kiedy i w jaki sposób kłócisz się z bliskimi, czy jakie skrajne emocje Tobą targają? Albo jaką stronę internetową właśnie odwiedzasz i jakie treści oglądasz? Dlaczego więc udostępniasz takie informacje nieznanym firmom i pracującym tam obcym ludziom?
Głównym celem początkującego startupu jest zapoznanie się z grupą docelową oraz rynkiem. Wyobraź więc sobie jak idealnie wpisuje się w tę grupę osoba, która zapisała się na listę oczekujących na Twój produkt bądź usługę.
W jednym z odcinków serialu „The Good Doctor”, Shaun Murphy został poproszony o udzielenie wywiadu dla telewizji. Miał to zrobić z powodu tego, że jest nielicznym, a może jedynym lekarzem dotkniętym autyzmem. Miało to przynieść zarówno jemu jak i szpitalowi pewną rozpoznawalność. Mimo, że jego historia mogła stać się inspiracją dla innych – odmówił. Powiedział, że chce być zapamiętany jako dobry lekarz, a nie lekarz, który ma autyzm.
Od wielu lat mentoring zyskuje na popularności i posiada coraz więcej zwolenników. To bardzo popularna forma zdobywania doświadczenia i wiedzy od osoby, która już je posiada i chętnie się nim dzieli.
Jest wiosenne, ciepłe popołudnie. Przeprowadziliśmy się właśnie z całą firmą do zupełnie nowego miejsca. Pełni optymizmu popijamy kawę nad małym stawem, który jest jakieś 50 metrów od naszego biura i stanowi centralny punkt całego kompleksu, w którym się znajdujemy. Lokalne, industrialne mury pofabrycznego kompleksu napełniają nas chęcią do działania.
Taco, czyli właściwie Filip Tadeusz Szcześniak to polski raper. Jego historia z muzyką rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to tworzył swoje pierwsze utwory. Niestety aż do 2014 roku nie udało mu się wypłynąć z nizin i osiągnąć oczekiwanego przez niego rozgłosu. Wtedy zrozumiał, w czym tkwi problem i zamiast kontynuować śpiewanie po angielsku, wydał płytę w ojczystym języku.
Nie ma znaczenia czy pracujemy z zespołem 5 czy 50 osobowym, za tę grupę specjalistów przemawia ich sposób myślenia i analizowania. Dodatkowo jest jeszcze jedna rzecz…