41905273 2079919358686860 1645627323736653824 o 1

Zapraszam Cię w świat pełen inspiracji, mądrości i wiedzy.

Ludzie sukcesu” to seria rozmów z przedsiębiorcami, sportowcami, aktorami, startupowcami i tymi, którzy swoją postawą inspirują innych.
Wszystkim zadaję te same pytania abyś, na podstawie zróżnicowanych historii, miejsc w których ci wspaniali ludzie byli i gdzie aktualnie się znajdują, mógł sam wyciągnąć wnioski i zrozumieć co sprawiło, że odnieśli sukces.


Sylwetka bohatera odcinka

Marcin Iwuć

Marcin Iwuć jak sam o sobie mówi jest bardzo szczęśliwym człowiekiem, który ma wielki przywilej robienia tego, co kocha. Pomaga ludziom w skutecznym dbaniu o własne finanse, dzięki czemu – zamiast przejmować się brakiem pieniędzy – mogą realizować swoje pasje i marzenia.

W 2014 roku zostawił korporację, by zając się całkowicie popularyzowaniem wiedzy na temat finansów osobistych i świadomego inwestowania. Jest autorem bloga „Finanse Bardzo Osobiste”, książki Jak zadbać o własne finanse?” oraz kursu online „Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku”. W tym roku (2020) wydał nową książkę – “Finansowa Forteca“.

Wcześniej przez 11 lat pracował w branży finansowej, pełniąc m.in. funkcję dyrektora finansowego banku hipotecznego i dyrektora ds. finansowania nieruchomości komercyjnych. W czasie pracy w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych odpowiada za rozwój produktów inwestycyjnych i komunikację inwestycyjną. Od roku 2009 posiada międzynarodowy tytuł CFA (Chartered Financial Analyst).  

Jaka jest pierwsza czynność, którą wykonujesz po przyjściu do pracy, a jeżeli pracujesz z domu, to w jaki sposób oddzielasz część prywatną swojego życia od zawodowej?

Pracuję w małym biurze, oddalonym o 7 minut marszu od mojego domu. Pierwszą czynnością po wejściu do biura jest… wyciszenie się. Zakładam słuchawki, włączam spokojną muzykę lub aplikację „Headspace” i przez 10-15 minut medytuję. Po chwili mam krystaliczną jasność, co w danym dniu jest najważniejsze i właśnie od tego zaczynam pracę.

Jaka jest twoja ulubiona książka lub książki? Niech to będą maksymalnie trzy tytuły. Chciałbym też, abyś uzasadnił swój wybór.

Moja fascynacja różnymi książkami zmienia się w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jestem. Obecnie wdrażam w życie wybrane zasady działania opisane w książce „Principles” Ray’a Dalio. To jeden z najlepszych inwestorów na świecie, którego podziwiam i bardzo szanuję za umiejętność krytycznego myślenia i pragmatyczne podejście do życia.

Ulubioną książką, która pomaga zrozumieć otaczający nas świat, jest bez wątpienia „The Lessons of History”, której autorami są Will i Ariel Durant. To zebrana na ok. 100 stronach esencja najważniejszych lekcji, które ta para laureatów Nagrody Pulitzera wyciągnęła z 50 lat swoich studiów nad historią cywilizacji. Pomogła mi szerzej spojrzeć na wiele spraw.

Twoja supermoc to? Chodzi o coś, co cię definiuje i pomaga ci w życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Nie wierzę w super moce. Mam po prostu jasne cele i jasno zdefiniowany system wartości. Dbam o to, by każdego dnia zrobić kilka kroków w kierunku moich celów, ciesząc się przy okazji drogą, bo życie jest TU i TERAZ. Dla mnie życie to pełna przygód wędrówka od jednego zrealizowanego marzenia do kolejnego.  

Jaka jest najlepsza możliwa rada, którą przekazałbyś komuś, kto pełen wiary i nadziei dopiero zaczyna swoją drogę kariery?

Dobrze zastanów się nad tym, czego naprawdę chcesz od życia, bo w przeciwnym razie będziesz realizować cele innych ludzi . Miłość i rodzina, zdrowie i sprawność, sukces zawodowy, przygody i podróże, finansowa wolność – zdefiniuj swoje wymarzone życie w każdym z tych obszarów. Jak będziesz dokładnie to wiedział, to szybko dotrzesz do wiedzy i ludzi, którzy pomogą Ci to osiągnąć.

Co robisz, gdy czujesz się zmęczony i zaczynasz się wypalać podczas dążenia do ustalonego celu?

Uważam, że walenie głową w mur, gdy jestem zmęczony, nie ma żadnego sensu. Dlatego robię solidną przerwę (czasem kilka dni) i odpoczywam. Zwykle jednak świadomie planuję dni wolne, więc rzadko czuję się wypalony. Uwielbiam moją pracę, ale rozumiem też, że aby być w niej bardzo dobrym, muszę regularnie ładować baterie.

Gdybyś mógł rozesłać SMS do wszystkich osób na całym świecie z dowolnym hasłem, to co by się w nim znalazło i dlaczego?

Skoro do wszystkich – to napisałbym po angielsku: „Embrace reality”. Zamiast narzekać na to, na co nie masz wpływu, zrozum otaczającą Cię rzeczywistość i naucz się działać skutecznie w warunkach, w których żyjesz.  

A jakie są złe wskazówki, z którymi czasem spotykasz się w swoim zawodzie lub branży?

Takich wskazówek jest mnóstwo, a wiele z nich kończy się uzasadnieniem: „….bo większość ludzi tak robi”.  Pewne rzeczy nie przestają być jednak głupie tylko dlatego, że większość ludzi coś robi. Kiedyś większość ludzi wierzyła, że Ziemia jest płaska… Dziś większość ludzi uważa, że korzystanie z kredytów i pożyczek konsumenckich jest czymś normalnym.

Jakie czasopisma i serwisy internetowe czytasz, by czerpać wiedzę i inspiracje? Dlaczego wybierasz właśnie te?

Nie czytam regularnie czasopism, bo większość zwartych w nich artykułów jest kiepska. Za to regularnie słucham podcastów: The Economist oraz BBC Business Daily. Subskrybuję także newsletter Savvy Investor. Wszystkie trzy dostarczają mi świetnych informacji związanych z moją pasją.

Jak radzisz sobie z osobistymi niepowodzeniami i co poradziłbyś tym, którzy się borykają z podobnymi problemami?

Tłumaczę sobie, że to przejściowe i że „po nocy przychodzi dzień”. Na mnie działa to na tyle skutecznie, że raczej krótko przejmuję się niepowodzeniami. Staram się jednak dobrze zrozumieć, co doprowadziło do takiego niepowodzenia, aby w przyszłości „nie potknąć się” z tego samego powodu. A potem jak najszybciej koncentruję się na tym, co jeszcze przede mną.

Marcina znajdziecie na:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz moje darmowe publikacje

Przywództwo w czasach AI Minipodręcznik dla liderów o zarządzaniu kryzysem w epoce maszyn generatywnych

Przywództwo w czasach AI

W tym poradniku znajduje się wiele cennych informacji, które mogą pomóc każdemu nowoczesnemu liderowi radzić sobie z kryzysem. Zawarłem w nim także uniwersalne porady opracowane na podstawie wyników badań dotyczących konfliktów toczonych przez ludzkość od czasów starożytnych do teraźniejszości.

Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

Minipodręcznik przedsiębiorcy

Minipodręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w książce możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także
Piotr Kruszyński
Read more

Piotr Kruszyński

Piotr Kruszyński – ex-CEO PizzaPortal.pl i COO w Gepetto. Do PizzaPortal.pl dołączył w 2017 roku, obejmując początkowo stanowisko CFO, a następnie CEO.
Anna Kołomycew
Read more

Anna Kołomycew

Anna Kołomycew to właścicielka marki kosmetycznej Anwen, blogerka i autorka książki. Z wykształcenia matematyk, w wolnych chwilach dużo czyta i planuje dalekie podróże. Kiedy zakładała swojego bloga poświęconego pielęgnacji włosów nie przypuszczała, że wokół zgromadzi tysiące kobiet. Za sprawą licznych publikacji wypracowała sobie status eksperta.
Michał Sadowski
Read more

Michał Sadowski

Założyciel i Prezes Brand24 S.A. – firmy zajmującej się monitoringiem Internetu i jednego z laureatów konkursu Aulery oraz Ekomersy. Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards.