W Inwedo mamy zwyczaj wyznaczania sobie celów miesięcznych. Każda osoba, która pełni rolę w organizacji, na początku nowego miesiąca określa cel lub cele, które chciałaby zrealizować. Najczęściej są to cele strategiczne, związane z rozwojem zespołów lub firmy. W następnym miesiącu osoba ta podsumowuje swoje działania, dzieli się tym, co udało się lub czego nie udało się zrealizować oraz definiuje nad czym będzie pracować w nadchodzącej przyszłości. Zasada ta dotyczy także zarządu. Działa to bardzo mobilizująco i pozwala nam trzymać lub zwinnie zmieniać obrany kurs. Wprowadza do organizacji transparencję, większą synchronizację i pozwala wzmocnić poczucie bezpieczeństwa.

W październiku 2022 r., wyznaczyłem sobie jako główny cel sprawdzenie w jaki sposób stworzyć jeszcze lepsze i jeszcze bardziej przyjazne środowisko (współ)pracy. W praktyce zdecydowałem spotkać się ze wszystkimi w Inwedo.

W firmie, cały czas, małymi kroczkami wprowadzamy usprawnienia w działaniu organizacji, a także wdrażamy różnorakie inicjatywy (np. własne meetupy/wydarzenia). Podnosiliśmy efektywność organizacji w różnych obszarach, a najważniejsze zmiany jakie ostatnio wprowadziliśmy to trzecia w przeciągu roku aktualizacja naszego Salary Formula. Co za tym idzie kolejne podnoszenie wynagrodzeń. Do tego wprowadziliśmy częstsze integracje, większy nacisk na dobrostan ludzi, komfort psychiczny i fizyczny, spotkania z ekspertami, zwiększanie widoczności na zewnątrz, czy coraz większy poziom cyberbezpieczeństwa. 

Zastanawiałem się nad tym na ile to wszystko faktycznie przekłada się na wewnętrzne postrzeganie organizacji przez naszych ludzi. Czy podejmowane działania są dla zespołów widoczne? Na ile je doceniają i czy pomagają im w codziennej pracy?  Mając z tyłu głowy te pytania postanowiłem porozmawiać ze wszystkimi w Inwedo na te tematy.

Przeprowadziłem w firmie, krótką, anonimową ankietę, w której zadałem pytanie:

Powiedz mi proszę w jaki sposób chcesz podzielić się swoją opinią na temat Inwedo. Chciałbym dowiedzieć się, co Cię motywuje, co Ci przeszkadza, jakie masz pomysły na usprawnienie naszego funkcjonowania. Przyświeca mi jedna myśli (misja): tworzyć dla nas możliwie przyjazne środowisko (współ)pracy. Co wybierasz?

I dałem opcje do wyboru:

  • zróbmy “trampoliny i bariery”,
  • mogę Ci to napisać na Slacku,
  • zróbmy anonimową ankietę,
  • zróbmy jawną ankietę,
  • powiem Ci to na spotkaniu 1:1,
  • w ogóle nie chcę o tym rozmawiać.

W głosowaniu ex aequo wygrały dwie pozycje:

  • anonimowa ankieta z wynikiem 37,5%,
  • rozmowa 1:1 z wynikiem 37,5%, w podziale na:
    • porozmawiajmy przy kawie – 20,8%
    • porozmawiajmy na Slacku  – 16,7%

Zacząłem działać dwutorowo. Przygotowałem ankietę, w której każda osoba w firmie mogła zdecydować czy ostatecznie chce się ze mną spotkać, czy woli od razu w anonimowy sposób odpowiedzieć na pytania. Zachęcałem oczywiście do spotkania, ponieważ dzięki temu zawsze łatwiej jest dopytać o pewne rzeczy. Nie chciałem na to naciskać i zapewnić wszystkim osobom swobodę wypowiedzi. 

W ankiecie znalazły się pytania:

  1. Oceń w skali od 1-10 na ile praca w Inwedo daje Ci poczucie satysfakcji.
  2. Co mogę zrobić, żeby Twoja ocena była o jeden punkt większa? Lub co mogą zrobić inni członkowie zarządu, albo inne osoby w Inwedo?
  3. Czy udało Ci się osiągnąć swoje założone cele na ten tydzień/miesiąc? Jeżeli nie udało Ci się go zrealizować to co Ci to uniemożliwiło? Daj też proszę znać, jakie jest to wyzwanie, z którym się obecnie mierzysz lub przed którym stoisz.
  4. Jakie informacje o organizacji są dla Ciebie najważniejsze, żeby mieć poczucie komfortu bycia w Inwedo?
  5. Co ja i/lub zarząd mogą dla Ciebie zrobić, żeby Inwedo było jeszcze lepszym miejscem do (współ)pracy.
  6. Wyobraź sobie, że to Ty kierujesz Inwedo i masz możliwość wprowadzenia dowolnej zmiany w funkcjonowaniu firmy. Co by to było? Może być jedna zmiana (nawet mała), którą wprowadziłbyś do tego, jak pracujemy jako organizacja
  7. Czy chcesz podzielić się czymś innym o co nie zapytałem?

Ilość pozytywnych informacji jaka do mnie spłynęła była bardzo budująca. Osoby w firmie nie tylko zauważały i wysoko oceniały nasze działania, ale także wskazywały jak bardzo doceniają to, że człowiek w Inwedo zawsze jest na pierwszym miejscu.

Dzięki wprowadzeniu zarówno anonimowości, jak i zapewnieniu odpowiedniego klimatu na indywidualnych spotkaniach, dowiedziałem się więcej o obecnych wyzwaniach oraz obawach jakie towarzyszą ludziom. Dzięki temu mogłem reagować na bieżąco, bardzo szybko spróbować rozwiązać problem lub uruchomić odpowiednie działania, które w przyszłości poprawią funkcjonowanie danego obszaru.

Po zakończeniu akcji przygotowałem dla całej organizacji krótką prezentację, w której transparentnie podzieliłem się wynikami ankiety. Całość przygotowanego materiału możecie znaleźć poniżej. Być może będzie to dla Was pomocne lub inspirujące.

Źródło: https://clipchamp.com/watch/uAsSqdMdtKA

Czytając to być może zastanawiasz się, po co tym wszystkim dzielę się z Tobą? Jaka korzyść jest dla Ciebie z czytania tego tekstu i/lub obejrzenia mojej prezentacji? 

Jako COO Inwedo staram się mieć możliwie bliski kontakt ze wszystkimi ludźmi w firmie. Jesteśmy kilkudziesięcioosobową firmą programistyczną. Przez ostatnie dwa lata porządkowaliśmy procesy i dążyliśmy do podnoszenia efektywności organizacji. Dlatego dziś mogę sobie pozwolić na to, żeby “wyciąć się” na miesiąc z działań operacyjnych, żeby zaopiekować się potrzebami i zbadać przemyślenia naszych ludzi. Dzięki temu jestem bliżej wyzwań i problemów, z którymi mierzą się na co dzień. To podejście pozwala mi pomagać zespołom w radzeniu sobie z trudnościami. Niezależnie od tego jak dużą organizacją czy zespołem zarządzasz – rekomenduję Ci przeprowadzenie takiego działania. Jest to swoista “stopklatka”, która pozwala spojrzeć na firmę (jej mocne, ale też słabe strony) oczami Twoich ludzi. Bezcenne, wartościowe i pouczające.

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol

Świetna inicjatywa. Bardzo podoba mi się pomysł z tym by poświęcić czas i spędzić go osobiście z ludźmi w firmie. Niestety w firmie gdzie pracuję są setki, jak nie tysiące osób. Ciężko byłoby się móc wyrwać poza procedury. Zalety mniejszych i zwinniejszych firm w tym przypadku są nie do opisania

Hanuka
Hanuka

Czym robiłeś prezentację? To jakieś specjalne narzędzie, bo nie może to być power point, za ładnie to wygląda.

Szajfr
Szajfr

“Wyobraź sobie, że to Ty kierujesz Inwedo i masz możliwość wprowadzenia dowolnej zmiany w funkcjonowaniu firmy. Co by to było? Może być jedna zmiana (nawet mała), którą wprowadziłbyś do tego, jak pracujemy jako organizacja”

To pytanie zasługuje na ogromne uznanie. To moje ulubione. Zabieram do siebie. Dzięki Adam!

Markowia
Markowia

W jaki sposób zapytałeś wszystkich w firmie? Mailem? Działa u ciebie pytanie pracowników w ten sposób?

CEO w procesie
CEO w procesie

Imponuje mi taka transparentność w biznesie

Odpowiedź do CEO w procesie
Odpowiedź do CEO w procesie
Reply to  CEO w procesie

To prawda, rzadko kiedy zdarza się by firmy w ten sposób dzieliły się informacjami z pracownikami, a co dopiero mówić poza organizacją. Bardzo to inspirujące

programista
programista

Chyba muszę do Was zaaplikować o pracę, bo to co robisz jest mega imponujące

Pobierz moje darmowe publikacje

Zrozumieć Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

MVP

Mini podręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu zaoszczędzisz i dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w Mini Podręczniku Przedsiębiorcy możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także
InStream
Read more

Neutralność internetu – komentarz do raportu fundacji Startup Poland

Biznes potrzebuje otwartego i wolnego Internetu Wprowadzenie zmian w zakresie neutralności Internetu i dopuszczenie do sytuacji, że operatorzy będą mogli decydować o tym co widzimy i do czego mamy dostęp jest ogromnym uderzeniem w fundamentalne wartości otwartego dla wszystkich Internetu. Jest on obecnie podstawowym bastionem wolności słowa, uzyskiwania informacji oraz miejscem do prowadzenia i promocji biznesów.
Read more

Podsumowanie 2022 roku

Osobiście uważam, że nie można planować przyszłości nie znając przeszłości oraz nie będąc mocno osadzonym w teraźniejszości. Przez to, że żyjemy w szybko zmieniającym się świecie nie tylko trendy i technologie, ale także ludzie, historie oraz uczucia przychodzą i odchodzą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ważne jest upewnienie się, że poświęcamy trochę czasu na ocenę naszej obecnej sytuacji. Spojrzenie na dane o nas samych, poddanie ich analizie i wyciągnięcie wniosków pozwala nam nie tylko na spojrzenie wstecz, ale przede wszystkim na możliwość spojrzenia w przyszłość oraz określenie drogi jaką chcemy podążać.