Osobiście uważam, że nie można planować przyszłości nie znając przeszłości oraz nie będąc mocno osadzonym w teraźniejszości. Przez to, że żyjemy w szybko zmieniającym się świecie nie tylko trendy i technologie, ale także ludzie, historie oraz uczucia przychodzą i odchodzą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ważne jest upewnienie się, że poświęcamy trochę czasu na ocenę naszej obecnej sytuacji. Spojrzenie na dane o nas samych, poddanie ich analizie i wyciągnięcie wniosków pozwala nam nie tylko na spojrzenie wstecz, ale przede wszystkim na możliwość spojrzenia w przyszłość oraz określenie drogi jaką chcemy podążać.

Dlatego od kilku lat, z końcem roku, staram się wrócić pamięcią do jego początku i przypomnieć sobie wszystkie chwile, które pomogły mi jeszcze lepiej ukształtować swój charakter i otoczenie, a także te które wpłynęły na moją rodzinę, przyjaciół, firmę oraz na rozwój.

Tylko konsekwentne planowanie i rozliczanie się z osiągniętych rezultatów może pozwolić się nam rozwijać.

Trudności

Mógłbym śmiało wyciągnąć tezę, że tylko nieliczny odsetek osób nie patrzył na rok 2022 z nadzieją zmian na lepsze. Ostatnie lata wcale nas, jako społeczeństwo, nie rozpieszczają. Brak stabilności, pewności i poczucia bezpieczeństwa zagościł w sercach i umysłach wielu osób na całym świecie. W dodatku gdy mieliśmy nadzieję, że po dwóch latach izolacji w końcu odetchniemy, ten rok zaczął się wojną w Ukrainie, a potem pozmieniało się wiele rzeczy. Całe szczęście było w tym roku też wiele dobrego.

Objęcie roli COO w Inwedo

Zarząd Inwedo

Na przełomie roku, po wejściu do zarządu Inwedo, objąłem w organizacji rolę dyrektora operacyjnego – COO. Moim głównym celem stało się nie tylko zarządzanie działem Operations, ale przede wszystkim umożliwienie stabilnego, szeroko pojętego wzrostu, zapewnienie by organizacja była dobrym miejscem do współpracy, ludziom dobrze się pracowało, a także zadbaniu o to, że przez rok pełen zmian ordynacji podatkowych przejdziemy jeszcze mocniejsi. Kiedy patrzę na cały rok jestem niesamowicie dumny z tego, co udało się osiągnąć.

Rozwój organizacji

Inwedo

Gdybym miał stworzyć pełne podsumowanie tego co zrealizowaliśmy jako organizacja, musiałbym stworzyć do tego osobny wpis na bloga.

 • Coraz większa stabilność tego co robimy i jak działamy,
 • wzrost zadowolenia pracowników i klientów,
 • rentowność naszych prac,
 • jeszcze lepsza jakość tego co wytwarzamy,
 • kilkukrotny wzrost płac dla osób w całej organizacji,
 • wprowadzenie nowych ról i obszarów odpowiedzialności, które poprawiły funkcjonowanie i bezpieczeństwo firmy,
 • dedykowane zewnętrzne wydarzenia, konferencje, prelekcje,
 • nowe działy,
 • wdrożenie FRIS (o korzyściach możecie przeczytać tutaj lub posłuchać dwóch odcinków podcastu – część pierwsza i część druga),
 • wdrożenie RMP,
 • spotkania uwspólniające wiedzę,
 • szkolenia,
 • przetrwanie nowego ładu,
 • zwiększenie bezpieczeństwa
 • i wprowadzenie porządku

to tylko część z rzeczy, które udało się zrealizować.

Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi

Wisienką na torcie osiągnięć w Inwedo jest na pewno wygranie konkursu na najlepszego pracodawcę w Polsce. Tytuł “Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi” trafił w nasze ręce już na początku tego roku. Dzięki kulturze opartej o wartości możemy tworzyć rozwiązania realnie poprawiające jakość pracy innych. Dając wsparciu zespołów w śmiałym podejmowaniu decyzji, w możliwościach popełniania błędów i wyciągania wniosków budujemy firmę, w której każdy może być sobą.

Finalista startup Awards

Global Startup Awards

Byłem ogromnie zaskoczony i wdzięczny za to, że już drugi raz w przeciągu trzech lat trafiłem do grona finalistów konkursu Central European Startup Awards w kategorii “Ecosystem Hero of the Year” w Polsce. To jakby Oskary/Grammy dla świata startupów oraz ludzi związanych z branżą nowoczesnych technologii. Osobiście wielki to dla mnie zaszczyt oraz ogromne wyróżnienie.

Wsparcie startupów

Podziękowanie

Od lat, po godzinach i społecznie wspieram startupy oraz młodych przedsiębiorców. Staram się im pomagać w rozwijaniu skrzydeł oraz radzeniu sobie z różnymi problemami. W tym roku, niestety robiłem to zdecydowanie rzadziej, ale nadal miałem ogromną przyjemność pracować m.in. w ramach IV edycji konkursu “EkSoc StartUP” organizowanym na Uniwersytecie Łódzkim. Praca z młodymi ludźmi sprawia mi niesamowitą radość. Uwielbiam patrzeć jak szybko chłoną wiedzę i zdobywają niezbędne im do dalszej pracy doświadczenie.

Patent strzelecki i zawody

PZSS

Udało mi się spełnić marzenie, które towarzyszyło mi od wielu lat. Uzyskałem patent strzelecki i stałem się członkiem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Następnie wziąłem udział w moich pierwszych w życiu zawodach strzeleckich. Sześć różnych kategorii, dużo emocji, deszcz, wiatr, masa błota i jeszcze więcej radości.

Artykuły i popularność bloga

Sam jestem w szoku jak dużą popularność udało mi się uzyskać swoimi publikacjami. Moje treści stały się tak popularne, że osiągnąłem pułap prawie 1 000 000 wyświetleń oraz dziesiątki propozycji współpracy w ramach tworzenia treści czy wypowiedzenia się na jakiś temat. Ze względu na brak czasu niestety odmówiłem i jedynie wracałem do tych osób, które kierowały się do mnie z prośbą o jakąkolwiek pomoc.

Ogromnie miło też wspominam to, że moje artykuły umieszczane były na stronie głównej serwisu Mam Startup, za co serdecznie dziękuję.

Książka

Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo – dane, raporty i analizy” to moja najnowsza publikacja, którą udało mi się w tym roku wydać, a która to w prosty sposób przedstawia informacje związane z cyberbezpieczeństwem. Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat.

Publikację wydałem zupełnie za darmo, w celach charytatywnych.

Rozeszła się w ponad 200.000 egzemplarzy.

Wynik ten uważam za naprawdę imponujący biorąc pod uwagę, że jej promocję oraz redystrybucję treści w 100% robiłem samodzielnie. Uwiecznieniem moich starań o jakość publikacji było to, że jedni z największych ekspertów z cyberbezpieczeństwa w Polsce chętnie dzielili się informacją o książce w swoich newsletterach i mediach społecznościowych.

Podcast

Fundamenty Organizacji

Uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami w formie treści pisanej. Każda inna forma to dla mnie wyjście ze strefy komfortu. Jednak trwanie w niej nie daje nam możliwości rozwoju. Mam nawet takie powiedzenie, które powtarzam sobie i innym – „Sadziłem kwiaty w strefie komfortu, ale tam nic nie rośnie”. Dlatego cieszę się, że miałem ogromną możliwość wyjścia z niej i wystąpieniu w podcaście Fundamenty Organizacji, gdzie rozmawialiśmy o tym, że człowiek jest najważniejszy.

Dziesiąta rocznica ślubu

To było dla mnie wielkie emocjonalne przeżycie, kiedy zdałem sobie sprawę, że to już dziesięć lat wspólnego małżeństwa. Nie wiem zupełnie kiedy ten czas upłynął, ale wiem i wierzę, że to dopiero początek wspaniałej przygody.

Stowarzyszenie

PSCH

To trzeci rok w roli Sekretarza Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. PSCH to organizacja pożytku publicznego o 31-letniej tradycji, która to przez te wszystkie lata pomaga ludziom dotkniętych skazami krwotocznymi. Jest członkiem World Federation of Hemophilia i European Haemophilia Consortium. Możliwość jej współtworzenia i praca w ramach tak ważnej i wymagającej roli w organizacji to niesamowity zaszczyt.

W tym roku, jako Stowarzyszenie, mierzyliśmy się z dziesiątkami wyzwań. Jednym z największych była niestety zmiana sposobu finansowania naszego leczenia. To spowodowało ogromny strach o życie i zdrowie wśród wszystkich chorych oraz ich rodzin. Niestety mimo ogromnych starań, tysięcy pism, setek tysięcy wiadomości oraz niezliczonej ilości próśb i apeli nie udało się nam przekonać rządzących do zmian swoich poglądów. To jest jedna z moich najgorszych porażek tego roku, która wnosi pierwszą niewiadomą na kolejne lata.

Rok 2023

Jestem przeciwnikiem postanowień noworocznych. Uważam, że większości z nich nie jesteśmy w stanie dotrzymać głównie dlatego, że robimy to pod wpływem czasu, presji, innych osób i tego, że zupełnie nie jesteśmy gotowi do ich podjęcia. Cele i postanowienia powinniśmy wyznaczać sobie każdego dnia. Dlatego zwyczajnie w tym miejscu życzę Wam aby nowy rok przyniósł tylko pożądane i spodziewane nowiny.

Niech problemy zamienią się w wyzwania, których sami pragniemy i sami sobie świadomie narzucimy.

Do zobaczenia przy następnej publikacji. Dzięki, że to czytasz!

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiola
Wiola

Adam, Tobie również wszystkiego najlepszego na nowy. Nie dziękuj, że to czytam. Dziękuję, że to piszesz

XYZ
XYZ
Reply to  Wiola

Podłączam się do podziękowań!

Karo
Karo

Bardzo podziwiam to co robisz. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mimo problemów z jakimi się mierzysz udaje Ci się osiągać aż tyle rzeczy na raz

Lukkk
Lukkk

Chciałem Ci jeszcze raz podziękować za wszystko co robisz dla naszej społeczności chorych. Jesteś dla nas ogromnym wsparciem. Nie wiem skąd czerpiesz tyle siły by temu wszystkiemu podołać

Jula
Jula
Reply to  Lukkk

Jesteś wzorem do naśladowania. Dziękuję za wszystko co robisz.

Marzka
Marzka

Jednym słowem…to był naprawdę dobry rok! Gratuluję wszystkich osiągnięć! Podziwiam za siłę,determinację, chęci, możliwości, zdolności, wiedzę i…mogłabym tak wymieniać bez końca. Życzę Ci z Nowym Rokiem by wszystko szło zawsze po Twojej myśli i byś w całych zawirowaniach życia odnalazł constans, total chill i swoje wewnętrzne szczęście.

Pobierz moje darmowe publikacje

Zrozumieć Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

MVP

Mini podręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu zaoszczędzisz i dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w Mini Podręczniku Przedsiębiorcy możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także