Czym jest ten magiczny protokół. Wikipedia mówi:

pl.wikipedia.org/wiki/HTTP/2

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecną definicję HTTP stanowi RFC 2616. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW i informacje o kliknięciu odnośnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji – natomiast protokół HTTP właśnie to umożliwia.

Dzięki temu protokołowi możemy odczytywać treści strony internetowej wprost z naszej przeglądarki. Protokół ten powstał, bagatela, w 1990 roku i wykorzystuje się go do dnia dzisiejszego.

Od kilku lat w sieci pojawia się coraz więcej informacji o tym, że protokół ten wchodzi w drugą fazę i przybiera zupełnie nową odsłonę. Powodów jest kilka, ale głównym jest to, iż ładowanie stron internetowych „zjada” więcej zasobów niż kiedykolwiek wcześniej i obsłużenie wszystkich zapytań w przyzwoitym czasie staje się problematyczne.

Dla przykładu, aby w protokole http 1.1 pobrać wszystkie pliki z serwera musimy wykonać 3 oddzielne połączenia TCP

http

W protokole http/2 już tylko jedno

http2

To drastyczna zmiana. Wprowadzenie multiplexingu daje niesamowite efekty i podnosi wydajność. Szczególnie widać to na zmniejszonym opóźnieniu po stronie klienta końcowego, czyli przeglądarce internetowej.

Protokół mimo, iż oparty jest w głównej mierze na eksperymentalnym protokole Google SPDY to ewoluował wprowadzając szereg ulepszeń w całym procesie. Główne zmiany to:

  • Współbieżność, o której już wspomniałem, czyli za pomocą jednego połączenia, odpowiedzi mogą być odbierane równocześnie.
  • Zależności strumieniowe: klient może wskazać serwerowi, które zasoby są ważniejsze od innych.
  • Kompresja nagłówka: zmniejszono rozmiar nagłówka HTTP.
  • Serwer może wysyłać zasoby, których klient jeszcze nie zażądał

Wzrost szybkości działania stron internetowych

Jak podaje serwis Cloud Flare poprawa szybkości wczytywania stron przy wykorzystaniu HTTP/2 jest praktycznie dwukrotna:

HTTP 1.x9.07 sec.
HTTP/24.27 sec.

Dzięki temu jakość korzystania z serwisów dla klientów jest dużo większa.

Dodatkowo praktycznie wszystko wskazuje na to, że wdrożenie HTTP/2 może być brane przez Google jako poprawa czynnika rankingowego. Dzieje się tak, ponieważ HTTP/2 ma ogromny wpływ na szybkość wczytywania stron internetowych, a jak wiadomo Google zachęca do pracy nad ich optymalizacją.

Wady

Strony powinny posiadać dodatkowo certyfikat HTTPS, ale to akurat pozytywny aspekt i należy pamiętać, że protokół HTTP/2 nie jest wspierany przez wszystkie przeglądarki, a jedynie przez te najnowsze.

Podsumowanie

Śmiało można uznać, że przejście na ten protokół nie powoduje żadnych większych problemów, a korzyści jakie płyną z tego rozwiązania są zdecydowanie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bądź na bieżąco

Zaprenumeruj newsletter i otrzymaj e-book w prezencie

Zero niechcianej treści. Tylko dobre materiały na Twojej skrzynce.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Adam Trojańczyk 
Kliknij i dowiedz się więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.

Zobacz także
Trendy w technologi 2021
Czytaj więcej

Trendy w technologii na 2021 rok

Ludzie na całym świecie, w zasadzie niezależnie od wieku i z każdej grupy demograficznej, absorbują usługi cyfrowe oraz integrują je ze swoim życiem. Robią to szybciej i częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrost usług na żądanie, umocnienie rynku e-commerce, edukacja online, rozrywki cyfrowe, gry czy e-sport to tylko nieliczne z nich.Wszystko to spowodowało także zmiany w trendach i kierunkach rozwoju przedsiębiorstw. Jak więc wyglądać będą trendy w technologii na 2021? Co z obecnego roku nadal pozostanie na czasie? Co czeka nas w dziedzinach nowoczesnych technologii, które są tak bliskie mojemu sercu? Zapraszam Was do podróży w niedaleką przyszłość.
Technologie Cyfrowe w Biznesie
Czytaj więcej

Technologie cyfrowe w biznesie – wydawnictwo PWN (2020)

„Technologie cyfrowe w biznesie. Przedsiębiorstwa 4.0 a sztuczna inteligencja” przedstawia aktualne trendy i procesy rynkowe podkreślając wpływ technologii, takich jak: sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy czy blockchain w procesie ewolucji przedsiębiorstw i realizowanych przez nie procesów zarządczych.