Zwróciłem wczoraj szczególną uwagę na okładkę książki (nie chodzi mi o jej zawartość) – „Mądrzej, szybciej, lepiej”, którą napisał Charles Duhigg. Szczególnie rezonowały we mnie napisane na żółtym tle, czerwoną czcionką wyrazy – szybciej i lepiej. Zacząłem zastanawiać się na ile robienie, a może nawet podejmowanie decyzji, w sposób szybki równoważne będzie z tym, że w jakiś sposób będzie to korzystniejsze niż robienie tego samego wolno. Dlaczego definiujemy to w ten sposób? A co z ludźmi, którzy działają inaczej? Czy jeżeli działają wolno, to znaczy, że nie działają mądrze?

Mądrzej, szybciej, lepiej

Z natury, a raczej stylu myślenia jestem badaczem. Tą dominującą u mnie perspektywę potwierdziło badanie FRIS®. Uwielbiam bobrować i dogłębnie wnikać we wszelakie dane, bo one dają mi nie tylko ogromną radość, ale także poczucie zrozumienia otaczającego mnie świata. Kiedy mam pochylić się nad jakimś zagadnieniem, lub podjąć decyzję zaczynam od zebrania dużej liczby informacji, bo tylko ich analiza daje mi poczucie tego, że mogę wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie.

Doświadczenie sprawia, że staram się by proces analizy nie trwał zbyt długo i nie blokował innych działań, ale zdarza się, że czasem jest zupełnie odwrotnie. Patologicznym przykładem z życia prywatnego będzie fakt, że zacząłem zastanawiać się jak zapewnić alternatywne źródło energii dla swojego mieszkania. Zaczęło się od niewinnego spojrzenia na stację zasilania (taki duży powerbank) a skończyło się na doktoryzowaniu z tego jak buduje się generator wiatrowy na własnym balkonie.

Samo wnikanie w głąb tematów, które podejmuje jest dla mnie ogromną przyjemnością i przez to zdawać się może, że mógłbym robić to bez końca. Spokojnie mogę wracać do raz podjętej decyzji i rozpatrywać ją na nowo z uwzględnieniem innych przypadków. W biznesie może mieć to wiele zalet, ale niestety też wiele wad. Kiedy trzeba podjąć decyzję biznesową (ale także prywatną) wiem, że należy odróżnić dbałość o szczegóły od zbędnej drobiazgowość i komplikowania życia sobie czy innym. Jednak nie czułbym się komfortowo gdybym nie mógł głębiej analizować tematów, którymi się zajmuję.

Uważam, że zarówno nasz rozwój, jak i sposób działania jest zależny od drogi jaką chcemy przebyć. Nie dla każdego szybciej będzie lepiej. Jedni z nas będą jak sportowy samochód, który szybko dojedzie do celu. Inni będą jak wóz terenowy, który wjedzie tam, gdzie inni mogą, a jeszcze inni mogą być kuloodporną limuzyną, która zawiezie do celu nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Ważne jest zrozumienie samego siebie oraz odnalezienie swoich mocnych i słabych stron. Tylko wtedy, kiedy działamy i podejmujemy decyzje w zgodzie z samym/ą sobą oraz zgodnie ze swoim kompasem wartości możemy mieć pewność, że obrany kierunek jest słuszny.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
e-technolog

Bardzo wartościowy wpis. Samorozwój to klucz do sukcesu.

Pobierz moje darmowe publikacje

Zrozumieć Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

MVP

Mini podręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu zaoszczędzisz i dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w Mini Podręczniku Przedsiębiorcy możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także
InStream
Read more

Neutralność internetu – komentarz do raportu fundacji Startup Poland

Biznes potrzebuje otwartego i wolnego Internetu Wprowadzenie zmian w zakresie neutralności Internetu i dopuszczenie do sytuacji, że operatorzy będą mogli decydować o tym co widzimy i do czego mamy dostęp jest ogromnym uderzeniem w fundamentalne wartości otwartego dla wszystkich Internetu. Jest on obecnie podstawowym bastionem wolności słowa, uzyskiwania informacji oraz miejscem do prowadzenia i promocji biznesów.
Read more

Podsumowanie 2022 roku

Osobiście uważam, że nie można planować przyszłości nie znając przeszłości oraz nie będąc mocno osadzonym w teraźniejszości. Przez to, że żyjemy w szybko zmieniającym się świecie nie tylko trendy i technologie, ale także ludzie, historie oraz uczucia przychodzą i odchodzą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ważne jest upewnienie się, że poświęcamy trochę czasu na ocenę naszej obecnej sytuacji. Spojrzenie na dane o nas samych, poddanie ich analizie i wyciągnięcie wniosków pozwala nam nie tylko na spojrzenie wstecz, ale przede wszystkim na możliwość spojrzenia w przyszłość oraz określenie drogi jaką chcemy podążać.
Twórzmy coraz lepsze i bardziej przyjazne środowisko (współ)pracy.
Read more

Twórzmy coraz lepsze i bardziej przyjazne środowisko (współ)pracy.

W Inwedo mamy zwyczaj wyznaczania sobie celów miesięcznych. Każda osoba, która pełni rolę w organizacji, na początku nowego miesiąca określa cel lub cele, które chciałaby zrealizować. Najczęściej są to cele strategiczne, związane z rozwojem zespołów lub firmy. W następnym miesiącu podsumowuje swoje działania, dzieli się tym, co udało się lub czego nie udało się zrealizować oraz definiuje nad czym będzie pracować w nadchodzącej przyszłości. Zasada ta dotyczy także zarządu. Działa to bardzo mobilizująco i pozwala nam trzymać lub zwinnie zmieniać obrany kurs. Wprowadza do organizacji transparencję, większą synchronizację i pozwala wzmocnić poczucie bezpieczeństwa.