“Zrozumieć cyberbezpieczeństwo – dane, raporty i analizy” to moja nowa publikacja, która w prosty sposób przedstawia informacje związane z cyberbezpieczeństwem. Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Okazuje się, że praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów. Nie wszystkie oczywiście okazują się skuteczne.

Pisząc książkę chciałem, aby pozycja ta przyczyniła się do realnej zmiany naszego nastawienia do cyberzagrożeń. Jest dostępna zupełnie za darmo, bez żadnych restrykcji i bez konieczności zapisywania się na newsletter.

Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Przedsiębiorstwa, organizacje, rządy, a także sektor publiczny coraz bardziej się ucyfrawiają. Zespoły stają się rozproszone, a praca zdalna sprawia, że wiele naszych zasobów znajduje się poza tradycyjnymi (fizycznymi) granicami. Możemy z poziomu laptopa zarządzać firmą, kontaktować się z ludźmi z całego świata, a nasze komputery domowe stały się centrami dowodzenia, z których porozmawiamy np. z lekarzem, ubezpieczycielem, nauczycielem czy załatwimy sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym nasza praca oraz życie prywatne stają się coraz lepsze i łatwiejsze. Możemy dziś snuć opowieści o tym, jak technologia pomaga ludziom rozwijać się. Niestety, jak na większość dobrych historii przystało, również w tej pojawić się muszą czarne charaktery, które będą starały się wykorzystać rzeczy dobre, by obrócić je przeciwko ludzkości.

Cyberbezpieczeńśtwo

Mowa o przestępcach i terrorystach, którzy wykorzystują nowoczesną technologię, aby bezlitośnie atakować firmy, organizacje, instytucje rządowe, wojsko czy osoby prywatne. Robią to głównie w celu pozyskania danych i użycia ich przeciwko ich właścicielom, atakowania ważnych systemów czy infrastruktur, kradzieży pieniędzy, niszczenia sprzętów, a w skrajnych przypadkach pozbawiania życia. Dzieje się tak, gdy ataki dotyczą np. systemów opieki zdrowotnej, służb pierwszej pomocy czy oprogramowania wykorzystywanego w środkach transportu.

Zagrożenia, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się istnieć jedynie w sferze rozważań teoretycznych, teraz stały się jak najbardziej realne.

Więcej informacji i samą książkę znajdziesz tutaj:

Pobierz moje darmowe publikacje

Zrozumieć Cyberbezpieczeństwo

Zrozumieć cyberbezpieczeństwo

Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów.

MVP

Mini podręcznik przedsiębiorcy

E‑book, dzięki któremu zaoszczędzisz i dowiesz się jak zrealizować pomysł na biznes. Zarówno na początku swojej drogi, jak i wtedy gdy wdrażasz nowe rozwiązania w istniejącym przedsiębiorstwie. Metodologię opisaną w Mini Podręczniku Przedsiębiorcy możesz zastosować w różnych branżach i technologiach. Pokażę Ci jak to zrobić najefektywniej.

Zobacz także
Siedem celów dla organizacji
Read more

7 mądrych celów, które możesz wyznaczyć w swojej organizacji

W tym artykule chciałem przybliżyć i opisać cele, które wdrażaliśmy w Inwedo, a które to bardzo pomogły nam się rozwinąć. Jeżeli planujesz jakieś działania na ten rok, głęboko wierzę, że mogą one być cenną wskazówką.
Nowoczesne technologie
Read more

Jak nowoczesne technologie mogą pomóc przetrwać ewentualną recesję

Dużo mówi się o spowolnieniu gospodarczym i recesji. Doniesienia z rynków zagranicznych i szalejąca inflacja nie nastrajają pozytywnie. Eksperci podnoszą alarm i informują o tym, że czekają nas cięższe czasy. Niezależnie od tego czy zgadzamy się z ich ekspertyzami czy opiniami uzasadnionym jest ciągłe przyglądanie się rynkom i zadawanie pytań, które pomogą nam nie tylko zabezpieczyć nasz biznes i osoby, które dla nas pracują, ale mimo trudności dalej się rozwijać.
Kompetencje społeczne
Read more

Najwięcej osiągają ci, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi – czyli o kompetencjach społecznych potrzebnych przy nowoczesnych technologiach

Przez ostatnie lata w swoich artykułach pisałem wiele dobrego o technologii. Starałem się pokazać ją z jak najlepszej perspektywy. Głównie dlatego, że głęboko wierzę, iż dzięki niej jesteśmy w stanie zmienić otaczający nas świat na lepsze. Jednak oprócz tego, że z wykształcenia (i pasji) jestem inżynierem, mam także w sobie cząstkę humanisty, dla którego potrzeby, szczęście oraz swobodny rozwój człowieka stawiane są na pierwszym miejscu. Od zawsze uważałem, że to technologia jest dla ludzi, a nie odwrotnie i to człowiek powinien być stawiany w centrum.