“Zrozumieć cyberbezpieczeństwo – dane, raporty i analizy” to moja nowa publikacja, która w prosty sposób przedstawia informacje związane z cyberbezpieczeństwem. Zaprezentowane w książce dane rysują krajobraz zagrożeń oraz pokazują, jak dramatycznie zmienił się on w ciągu ostatnich lat. Okazuje się, że praktycznie każdy sektor publiczny i prywatny jest pod ciągłym atakiem hakerów, którzy za cel wybrali sobie kradzież danych, okupy lub zakłócanie działalności organizacji czy rządów. Nie wszystkie oczywiście okazują się skuteczne.
Pisząc książkę chciałem, aby pozycja ta przyczyniła się do realnej zmiany naszego nastawienia do cyberzagrożeń. Jest dostępna zupełnie za darmo, bez żadnych restrykcji i bez konieczności zapisywania się na newsletter.
Zrozumieć cyberbezpieczeństwo
Przedsiębiorstwa, organizacje, rządy, a także sektor publiczny coraz bardziej się ucyfrawiają. Zespoły stają się rozproszone, a praca zdalna sprawia, że wiele naszych zasobów znajduje się poza tradycyjnymi (fizycznymi) granicami. Możemy z poziomu laptopa zarządzać firmą, kontaktować się z ludźmi z całego świata, a nasze komputery domowe stały się centrami dowodzenia, z których porozmawiamy np. z lekarzem, ubezpieczycielem, nauczycielem czy załatwimy sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym nasza praca oraz życie prywatne stają się coraz lepsze i łatwiejsze. Możemy dziś snuć opowieści o tym, jak technologia pomaga ludziom rozwijać się. Niestety, jak na większość dobrych historii przystało, również w tej pojawić się muszą czarne charaktery, które będą starały się wykorzystać rzeczy dobre, by obrócić je przeciwko ludzkości.
Mowa o przestępcach i terrorystach, którzy wykorzystują nowoczesną technologię, aby bezlitośnie atakować firmy, organizacje, instytucje rządowe, wojsko czy osoby prywatne. Robią to głównie w celu pozyskania danych i użycia ich przeciwko ich właścicielom, atakowania ważnych systemów czy infrastruktur, kradzieży pieniędzy, niszczenia sprzętów, a w skrajnych przypadkach pozbawiania życia. Dzieje się tak, gdy ataki dotyczą np. systemów opieki zdrowotnej, służb pierwszej pomocy czy oprogramowania wykorzystywanego w środkach transportu.
Zagrożenia, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się istnieć jedynie w sferze rozważań teoretycznych, teraz stały się jak najbardziej realne.
Więcej informacji i samą książkę znajdziesz tutaj: